недела, 24. септември 2023. Вести денес: 19
home Вести

Хонг Конг падна во рецесија

Хонг Конг падна во рецесија

Хонг Конг падна во рецесија. Економијата во овој бизнис центар беше засегната со петмесечни антивладини протести. Најверојатно нема да има економски раст оваа година, според Министерство за финансии, објавува од Ројтерс.

Властите велат дека ќе биде „исклучително тешко“ да се достигне предизборната прогноза, што претставува економски раст од 0-1% во 2019 година.

Инаку при демонстрациие во неделата, демонстрантите кои носеа маски и црни капи, ги запалија продавниците и фрлаа молотови коктели кон полицијата.

Стана вообичаена практика, полицијата да реагира со солзавец, водени топови и гумени касети. Полицијата соопшти дека користела солзавец 88 пати и испукала 27 гумени касети.