петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Холандија: Влез во музеите и зоолошките градини само со негативен тест на Ковид-19

Холандија: Влез во музеите и зоолошките градини само со негативен тест на Ковид-19

Холандската Влада ќе почне со отворање на музеите и зоолошките градини овој месец, нудејќи им на посетителите задолжително тестирање на Ковид-19 пред да влезат, соопшти Министерството за здравство.

Тоа е прво олеснување на рестриктивните мерки од последното заклучување во земјата.

Според сегашните мерки, забранети се јавни собири на повеќе од две лица, рестораните можат да продаваат храна за носење, а навечер е во сила полициски час.

Коронавирус