понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 110
home Вести

Холандија испратила два борбени авиона во интервенција поради тепачка на патници

Холандија испратила два борбени авиона во интервенција поради тепачка на патници

Во патнички авион на линија Абу Даби – Амстердам агресивен патник предизвикал тепачка поради што холандските воздухопловни сили испратиле два борбени авиона Ф-16 за да го проседат леталото до амстердамскиот аеродром.

Неколку патници се здобиле со лесни повреди.

Авионот, откако агресивниот патник бил совладан, добил дозвола да слета на аеродромот Схипхол.

Полицијата по слетувањето го привела проблематичниот 29-годишен Американец и го префрлила во психијатриска болница.

Коронавирус