вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Холандија бара негативен тест за Ковид-19 за сите кои пристигнуваат со авион

Холандија бара негативен тест за Ковид-19 за сите кои пристигнуваат со авион

Сите патници на летовите кон Холандија ќе треба да направат негативен тест за коронавирус не постар од 72 часа од следниот вторник, соопшти холандската Влада.

Мерката е во сила за патниците од Велика Британија и Јужна Африка, а летовите од тие земји беа привремено забранети откако во нив се појави нов вид на коронавирусот.

Владата додаде дека разгледува тоа барање да го примени и за патниците кои доаѓаат во земјата со воз, автобус или брод. Патниците кои доаѓаат во Холандија мора да се изолираат 10 дена, дури и ако имаат негативен тест.

Коронавирус