четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 141
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Хелсинки ќе биде изолиран град за да се спречи пандемијата

Хелсинки ќе биде изолиран град за да се спречи пандемијата

Финската премиерка Сана Марин синоќа објави дека главниот град Хелсинки и областа околу него ќе бидат изолирани од остатокот на земјата со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Реонот на главниот град е најголемо жариште на Ковид-19 во Финска.

– Влегувањето и излегувањето од главниот град ќе биде забрането за граѓаните од утре до 19 април, истакна Сана Марин на прес-конференција. Сепак, таа прецизираше дека секој има право да се врати во своите домови.

Во главниот град, каде се регистрирани повеќе од 500 случаи на Ковид-19, живеат 1,7 милиони луѓе, што е еднакво на една третина од населението на земјата. Регистрирани се вкупно 880 случаи во таа држава и тријца починати како резултат на пандемијата.

Во Финска се тестираат само пациенти со висок ризик. Властите велат дека нивниот реален број може да е 30 пати поголем.

Коронавирус