среда, 30. септември 2020. Вести денес: 110
home Вести

Хеликоптерска несреќа во Русија: Шестмина повредени

Хеликоптерска несреќа во Русија: Шестмина повредени

Шест лица се повредени при пад на руски хеликоптер Ми-8 во регионот Краснојарск.

Според руското Министерство за здравство, двајца од повредените се оперирани, а сите повредени не се во животна опасност.

Хеликоптерот Ми-8 во сопственост на компанијата Красавија, патувал од Баикинта кон нафтеното поле Јарубченскоје, при што се превезувале 21 патник и тројца членови на екипажот.

Несреќата се случила кога хеликоптерот на полетување бил зафатен од снежна бура, при што се оштетени опашката и роторот.

Коронавирус