петок, 29. јули 2022. Вести денес: 125
home Вести

Хаотични сцени во супермаркет во Нов Зеланд: Маж прободе пет лица (ВИДЕО)

Хаотични сцени во супермаркет во Нов Зеланд: Маж прободе пет лица (ВИДЕО)
ФОТО: Christine O'Connor

Еден човек застрела пет лица во супермаркет во Нов Зеланд, а три лица се во критична состојба, соопштија локалните власти.

Полицијата додаде дека осомничениот е уапсен и приведен по крвавиот напад во супермаркетот Каунти Даун во градот Данедин, пренесува АП и јавува Танјуг.

Меѓу повредените има и двајца работници во супермаркет.

Луѓето кои се нашле во продавницата за време на инцидентот за локалните медиуми изјавиле дека биле сведоци на хаотични сцени – луѓето почнале да врескаат и да трчаат кон излезот.

Некои похрабри луѓе се обиделе да го запрат напаѓачот и да го спуштат на земја.

Премиерот Jacасинда Ардерн изјави дека мотивот за нападот сè уште не е познат, но полицијата засега нема докази да го класифицира нападот како домашен тероризам.

– Јасно е дека ваквиот напад е многу загрижувачки, но сакам да ја истакнам храброста на луѓето кои презедоа акција за да ги спасат луѓето околу нив. Нашите мисли се со луѓето кои беа повредени во нападот – рече Ардернова.

Здравствените работници од локалната болница рекоа дека тројца ранети биле примени на одделите за интензивна нега, четвртото лице останало на одделот, а петтото по укажаната помош е пуштено дома.

Коронавирус