петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Хаос во Франција, прославата премина во хулиганство: 500 лица уапсени , опожарени 900 автомобили

Хаос во Франција, прославата премина во хулиганство: 500 лица уапсени , опожарени 900 автомобили

Непосредно по француската победа во финалето на Светското фудбалско првенство во Москва, во Париз избија безредија.

Трговски центар на булеварот Елисејските полиња беше демолиран од десетици лица маскирани со качулки, кои краделе вино и други производи.

Полицијата мораше да употреби солзавец за да ги растера упорноте разбојници.

Најмалку 4.000 полицајци биле распоредени во Париз како засилување на редовните полициски сили, а над 500 демонстранти биле уапсени.

Во западните и централните делови на Париз до утрово до 4 чесот во сила беше забрана за движење со автомобили.

Француската полиција соопшти и дека низ цела Франција во текот на ноќта меѓу петокот и саботата биле опожарени близу 900 автомобили. Во саботата Франција го одбележуваше националниот празник – Денот на падот на Бастиља

Коронавирус