понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

ХАОС ВО ЧИЛЕ: Полицијата уби уличен забавувач- јавноста гневна, запалени државни згради (ФОТО)

ХАОС ВО ЧИЛЕ: Полицијата уби уличен забавувач- јавноста гневна, запалени државни згради (ФОТО)

Во јужниот дел на Чиле почнаа насилни протести по објавувањето видео снимки на кои се гледа како полицаец застрелува уличен забавувач.

Демонстрантите ги запалија државните згради во Пангуипули, а во главниот град Сантијаго, гневните граѓани излегоа на улиците, јави Би-Би-Си.

Министерот за внатрешни работи Родриго Делгадо го осуди подметнување пожари и рече дека по завршувањето на истрагата за пукањето, виновникот ќе биде изведен пред лицето на правдата.

Убиството на уличниот забавувач се случи во петокот, а протестите почнаа вчера.

ЕУРО 2020

Македонија