сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ХАОС ВО БАГДАД: Три ракети погодија воена база во Ирак!

ХАОС ВО БАГДАД: Три ракети погодија воена база во Ирак!

Најмалку три ракети ја погодиле воената воздушна база Балад северно од Багдад, каде се наоѓаат дел од американските војници, потврдија денеска ирачките безбедносни власти.

Засега нема информации за можна материјална штета или жртви, пренесува Ројтерс.

Други три ракети паднаа во близина на оваа база во напад во неделата, а најмалку уште две ракети паднаа вчера во кругот на меѓународниот аеродром во Багдад.

Според ирачките безбедносни служби, никој досега не презеде одговорност за лансирањето ракета во овие два инциденти.

Коронавирус