понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 63
home Вести

Хакерски упад во системот за снабдување со вода за пиење во Флорида, се обиделе да ја затрујат

Хакерски упад во системот за снабдување со вода за пиење во Флорида, се обиделе да ја затрујат

Хакери упаднале во системот за снабдување со вода во градот Олдсмар во американската сојузна држава Флорида и се обиделе да ја затруат водата, соопшти локалната полиција.

Хакерите го зголемиле количеството на содијум-хидроксид, што се додава во водата во мали количини поради регулирање на киселоста, но е опасен над дозволеното ниво.

Хакерскиот напад бил на време откриен и количината на содијум-хидроксид што продрел во водата е мининална.

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) од тајната служба ќе го истражат случајот.

ЕУРО 2020

Македонија