вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 45
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Хакери украле податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејз“

Хакери украле податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејз“

Хакери украле лични и финансиски податоци на 380 илјади клиенти на „Бритиш ервејз“, јавија британските медиуми.

Цел на хакерскиот напад бил сајтот на „Бритиш ервејз“ и мобилната апликација на компанијата.

Со нападот се погодени клиенти кои платиле за авионски билети во периодот од 21 август до 5 септември. Не се украдени податоци од пасоши и информации за летовите.

„Бритиш ервејз“ почна истрага и е во постојан контакт со своите клиенти.

МИА