вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Гутиереш: Време е за сериозен разговор за завршување на осумгодишната војна во Сирија

Гутиереш: Време е за сериозен разговор за завршување на осумгодишната војна во Сирија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антониот Гутиереш денеска оцени дека турската офанзива и моменталното примирје во североисточна Сирија покажуваат дека е дојдено време за сериозни разговори за завршување на осумгодишната војна во оваа земја.

Пред новинарите во Њујорк тој изјави дека политичкиот процес „сега е позначаен од било кога претходно“.
Гутиереш додаде дека ОН „сега се целосно уверени“ дека комитетот за изработка на предлог Уставот на Сирија, чиј прв состанок е закажан за следната недела во Женева, ќе почне со работа и „прв чекор ќе му биде изнаоѓањето политичко решение“.

-Се надеваме, рече тој, дека тоа „ќе води кон затворање на ова трагично поглавје во животот на жителите на Сирија“.

Турција почна офанзива на североистокот на Сирија против сириските Курди, кои ги смета за терористи, а кои се главни сојузници на САД во борбата со Исламска држава, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече американските војници од таа зона.

Коронавирус