петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Гутереш: Во пандемијата не треба да добијат помош застарени индустрии што загадуваат

Гутереш: Во пандемијата не треба да добијат помош застарени индустрии што загадуваат

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска рече дека економската помош дадена на земјите во пандемијата Ковид-19 треба да биде поврзана со спроведувањето на климатските активности и заштитата на животната средина.

– Додека трошиме билиони за опоравување од Ковид-19, треба да создадеме работни места преку чиста, зелена транзиција, рече Гутереш на „Климатскиот дијалог Петерсберг“ за помошта дадена на економиите во светот во кризата предизвикана од ширењето на новиот коронавирус.

– Таму каде што парите на даночните обврзници се користат за заштеда на бизниси, мора да се создадат зелени работни места и одржлив и инклузивен раст, ​​додаде тој.

– Овие пари не треба да се користат за да им се помогне на застарените индустрии што загадуваат и создаваат големи количини на јаглерод диоксид.

Пандемијата е можност да се придвижи светот кон „борба против климатските промени, заштита на животната средина, стопирање на загубата на биолошката разновидност и долгорочно обезбедување здравје и безбедност на човештвото“, рече челникот на ОН.

Овогодинешниот двогодишен „Климатски дијалог Петерсберг, именуван по Петерсберг брдото во близина на Бон, каде што се одржа првата конференција, преку видео собра учесници од 30 земји.

Таа конференција беше под покровителство на германската канцеларка Ангела Меркел во 2010 година за да даде нов импулс на разговорите за климата по неуспехот на самитот на ОН во Копенхаген.

Коронавирус