вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 46
home Вести

Гутереш повика 2021 да биде година на заздравувањето

Гутереш повика 2021 да биде година на заздравувањето

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика во својата традиционална новогодишна порака, 2021 да биде „година на заздравувањето“.

– И климатските промени и пандемијата на Ковид-19 се кризи, кои можат да бидат надминати само доколку сме заедно. Ајде да се помириме меѓу себе и со природата, да ја надминеме климатската криза, да го спречиме ширењето на коронавирусот и да ја направиме 2021, година на заздравувањето. Закрепнување од последиците на смртоносниот вирус. Заздравување на погодените економија и општество. Да ги отстраниме поделбите и да почнеме да работиме за заздравување на нашата планета. Такво треба да биде новогодишното ветување, нагласи Гутереш.

Тој истакна дека најважна цел на ОН за следната година е да формира глобална коалиција за неутралност на јаглеродот со нулта емисии на штетни гасови до 2050 година.

Генералниот секретар на ОН во име на светската организација им посака среќна и мирна Нова Година на сите во светот.

Коронавирус