понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Гутереш: Конфликтите во светот мора итно да прекинат

Гутереш: Конфликтите во светот мора итно да прекинат

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не само што е закана за напредок во борбата против гладот ​​и сиромаштијата во светот, туку исто така се заканува дека ќе ги продлабочи постојните конфликти и ќе го охрабри избувнувањето на нови.

На состанокот на Советот за безбедност на ОН синоќа тој изјави дека неговата последен апел на 23 март за итен прекин на огнот во сите конфликти на планетата со цел човештвото да се бори против пандемијата на коронавирус, резултираше со бројни примери на намалување на конфликтот и прекинување на вооружените операции.

„За жал, во многу случаи, пандемијата не беше доволна причина за спротивставените страни да се договорат за постојан прекин на огнот и прекин на непријателствата“, додаде Гутереш.