петок, 29. септември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Гром удри во црква и усмрти најмалку 16 луѓе

Вкупно 14 лица загинале на лице место, а двајца починале подоцна во болница, соопшти денеска градоначалникот на округот Наругуру.
Гром удри во црква и усмрти најмалку 16 луѓе

Најмалку 16 лица загинале во Руанда, кога гром удрил во црква на Адвентистите од седмиот ден.

Вкупно 14 лица загинале на лице место, а двајца починале подоцна во болница, соопшти денеска градоначалникот на округот Наругуру.

Во инцидентот биле повредени 104 лица кои веднаш биле испратени во болници и други медицински центри. Тројца биле во критична состојба но почнале да се опоравуваат.

Повеќето повредени денеска се пуштени дома. (МИА)