вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 13
home Вести

Гром убил 10 деца додека играле фудбал: Се обиделе да побегнат од дождот, но направиле кобна грешка

Гром убил 10 деца додека играле фудбал: Се обиделе да побегнат од дождот, но направиле кобна грешка

Незапаметена трагедија се случила во Уганда кога гром убил 10 деца кои играле фудбал на отворен терен во градот Аруа.

Покрај децата кои настрадале, уште 4 се повредени, пренесува „Гардијан“.

Децата, кои биле на возраст помеѓу 9 и 16 години, се сокриле кога почнало да грми под импровизирано засолниште од слама.

„Децата играле фудбал кога почнала бурата и грмотевиците“, навеле од полицијата и додале дека уште четири деца се повредени.

Во Уганда ударите од гром се појавуваат за време на сезонските дождови, а се случувало гром да удри и во училница со деца, особено во руралните средини, бидејќи објектите немаат громобран.

Властите веќе извесен период апелираат училиштата да инсталираат громобрани, особено затоа што има игралишта и фудбалски терени во нивна непосредна близина.

Коронавирус