четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 74
home Вести

Гром уби четири горили од загрозен вид

Гром уби четири горили од загрозен вид

Четири ретки планински горили угинаа како резултат на удар на гром во Уганда.

Три возрасни женки и еден мажјак биле пронајдени во националниот парк Мгахинга, а на нивните тела се забележани сериозни повреди, што укажува на удар на гром, јави Би-Би-Си. Една од женките очекувала младенче.

Четирите настрадани животни биле дел од седумнаесетчлена група, што локалните организации ја нарекуваат семејството Хирва.

Се проценува дека има нешто повеќе од илјада планински горили, и тие се сметаат за загрозен вид.

Коронавирус