недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 110
home Вести

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

Шведската активистка за екологија Грета Тунберг пред Светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските промени и покрај кампањите.

– Сите ние се бориме за животната средина и климата. Ако го разгледате тоа, ќе видите  дека ништо не е сторено. Потребно е многу повеќе отколку што е направено. Ова е само почеток, рече Грета на првиот ден од форумот.

Коронавирус