сабота, 6. март 2021. Вести денес: 107
home Вести

Грчката полиција откри 59 илегални мигранти во бугарски камион

Грчката полиција откри 59 илегални мигранти во бугарски камион

Грчката полиција во камион со бугарски регистарски таблички откри 59 илегални мигранти.

Полицијата го запрела камионот за рутинска проверка на околу 30 километри источно од Солун, при што во неговиот заден дел ги открила мигрантите, сокриени зад материјали за изолација.

Половина од мигрантите биле од Сомалија, а останатите од Авганистан, Бангладеш, Египет, Еритреја, Ирак, Судан и палестинските територии.

Мигрантите на полицајците им изјавиле дека за транспортот од Турција со брод до Грција, а потоа и за превозот со камионот до некоја западноевропска земја, платиле по 1.500 евра секој.

Полицијата го уапсила возачот на камионот, 61-годишен бугарски државјанин.

Коронавирус