среда, 29. март 2023. Вести денес: 143
home Вести

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

– Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа. Секако, оваа година треба да ја зајакнеме вакцинацијата против грип за да немаме две есенски епидемии, изјави Собијанин за телевизија „Русија 1“.

Градоначалникот на Москва рече дека поради зголемувањето на бројот на тестови расте бројот на откриени случаи на коронавирус, но и дека, сè на сè, состојбата се подобрува.

Собјанин претходно изрази надеж дека вакцината ќе биде регистрирана во наредните недели. После тоа, градските власти планираат да воспостават соработка со производителите за да ги испорачаат препаратите во потребните количини.

Во Русија најмалку 17 научни центри работат на вакцина против Ковид 19.