недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 36
home Вести

Гори Сан Франциско, наредена евакуација

Гори Сан Франциско, наредена евакуација

Државната противпожарна служба соопштила дека пожарот во близина на Гејзервил зафатил околу 4000 хектари, пренесе АП.

Од канцеларијата на шерифот на округот Сонома навеле дека е наредена евакуација.

Националната метеоролошка служба соопштила дека ветерот во највисоките подрачја на округот Сонома дуваат со брзина од 70 километри на час, а во другите делови меѓу 30 и 50 километри на час.

Коронавирус