недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 64
home Вести

Големо дневено зголемување на починати од коронаворусот во Кина

Големо дневено зголемување на починати од коронаворусот во Кина

Бројот на починати во Кина во епидемијата на коронавирусот до вчера нарасна на 362, што е зголемување од 58 лица во однос на претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија.

Од новите смртни случаи дури 56 се забележени во провинцијата Хубеи, додека едно лице починало во покраината Чонгинг.

Во Кина се регистрирани уште 2.829 заболени лица, па вкупниот број сега изнесува 17.205 заболени.

Коронавирус