сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 86
home Вести

Големи загуби: Се стопил над 50 отсто од мразот на Гренланд

Големи загуби: Се стопил над 50 отсто од мразот на Гренланд

Топлотниот бран што собори рекорди на висока температура во пет европски земји пред една недела сега е над Гренланд и го забрзува топењето на мразот на островот, предизвикувајќи големи загуби на мраз на Арктикот.

Гренланд, најголемиот остров во светот, е полу-автономна данска територија помеѓу Атлантикот и Арктичкиот Океан, со 82 проценти од површината покриена со мраз.

Ледената плоча на Гренланд, која покажува знаци на топење расте секојдневно, достигна рекордни 56,5 проценти за оваа година, соопшти данскиот метеоролошки институт.

Топењето се должи на доаѓањето на истиот топол воздух од Северна Африка и Шпанија што ги „растопи“ европските градови минатата недела, поставувајќи национални рекорди за температурите во Белгија, Германија, Луксембург, Холандија и Велика Британија.

Иако температурите на Гренланд ќе се спуштат до крајот на оваа недела, топењето веројатно нема да престане во скоро време.

Коронавирус