вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

Големи пожари беснеат во западниот дел на САД

Големи пожари беснеат во западниот дел на САД

Во западниот дел на САД се шират големи пожари поради што илјаднци луѓе морале да бидат надвор од своите домови на вчерашниоот празник Ден на независноста.

Воведена е и забрана за користење на огномети за да се спречи појава на нови пожари.

Националната агенција за пожари на САД соопшти дека се регистрирани повеќе од 60 шумски пожари, и оти повеќето од нив се во западниот дел на земјата кој е погоден од суша.

Најголемиот пожар гори на околу 205 километри југозападно од Денвер и за сега е трет најголем пожар регистриран во историјата на сојузната држава Колорадо, а се проширил на 381 квадратен километар.

МИА

Коронавирус