среда, 8. декември 2021. Вести денес: 102
home Вести

Големи бранови се закануваат да урнат куќи во крајбрежните области на Австралија

Големи бранови се закануваат да урнат куќи во крајбрежните области на Австралија

Огромни бранови, кои ја погодија австралиската држава Нов Јужен Велс, предизвикаа ерозија на одделни крајбрежни области и ги доведоа куќите во опасност од уривање.

Во предградија во северниот дел на Сиднеј брановите уништија огради и дворови на некои куќи, а локалните власти соопштија дека брановите достигнуваат височина и до 11 метри.

Како што се наведува, брановите се предизвикани од силен систем на низок притисок.

Предупредувањето за бранови е издадено за целиот брег на државата во должина од 2.100 километри, а до граѓаните е упатен апел да не се приближуваат до крајбрежието, да не се капат, да не возат чамци и да не рибарат.

Коронавирус