петок, 17. септември 2021. Вести денес: 59
home Вести

Голем шумски пожар во Финска

Голем шумски пожар во Финска

Пожар што веќе шести ден гори во северозападна Финска опустоши повеќе од 300 хектари шума.

Пожарот избувна на 26 јули на околу 25 километри јужно од пристаништето Калајоки и се уште не е ставен под контрола и покрај вчерашниот дожд во регионот.

Според пожарникарите за целосно гаснење на огнот ќе бидат потребни неколку недели. Шумите се суви бидејќи јуни и јули беа невообичаено топли во Финска, каде што во некои области температурата беше повисока од 30 степени Целзиусови.

Во гаснењето на пожарот учествуваат околу 250 пожарникари и војници, како и четири хеликоптери.

Тоа е најголем пожар во Финска од 1971 година.

Коронавирус