недела, 5. декември 2021. Вести денес: 70
home Вести

Голем расцеп во земјата по серијата земјотреси (ВИДЕО)

Голем расцеп во земјата по серијата земјотреси (ВИДЕО)

Силниот тектонски потрес со јачина од 7,1 степен што во петокот ја погоди американската сојузна држава Калифорнија, само еден ден откако истото подрачје беше погодено од земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, предизвикал расцеп во зоната на Малото езеро во долината Индиан Велс.

Сателитските снимки направени од компанијата „Планет лабс“ и фотографиите коишто на социјалните мрежи ги споделуваат жители на Калифорнија, покажуваат видлива пукнатина во пустината и на автопатот 178.

Коронавирус