недела, 5. декември 2021. Вести денес: 83
home Вести

Голем пожар во познато одморалиште, уништена плажа: Туристите влегуваа во море, неколку лица во болница

Голем пожар во познато одморалиште, уништена плажа: Туристите влегуваа во море, неколку лица во болница

Во италијанското одморалиште Плаја ди Катанија, на Сицилија, денеска изби голем пожар, поради што туристите кои се наоѓаа на плажа мораа да влезат во морето.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, една од плажите е целосно уништена, додека другите се загрозени.

Пожарникарите ги спасуваа луѓето од морето со чамци и хеликоптери. Меѓу нив имаше и 40-ина деца. Неколку лица се задржани во локалната болница поради вдишување чад.

Противпожарната служба ги предупреди луѓето да бидат покрај брегот и да не се задржуваат на улиците за да можат пожарникарите да поминуваат.

Коронавирус