вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 83
home Вести

Голем пожар во Полска, повредени девет лица и уништени десетици куќи

Голем пожар во Полска, повредени девет лица и уништени десетици куќи
epa09287277 An aerial picture made with a drone for the scene of a fire in Nowa Biala, south Poland, 19 June 2021. At least nine people were injured in the fire that burnt some 13 residential buildings and 23 farm buildings, some completely and others partially. Around 400 firefighters worked the fire, which is now under control and damage assessment is now underway. EPA-EFE/Grzegorz Momot POLAND OUT

Во голем пожар во село во јужна Полска делумно или целосно се уништени повеќе од 30 згради, а повредени се девет лица.

Пожарот се случи во селото Нова Бјала, на околу 70 километри јужно од Краков.

Повредените биле пренесени во болница со изгореници, а повеќе од 30 згради се делумно или целосно уништени, доцна синоќа соопштија пожарникарите, пренесува Хина.

Околу 400 пожарникари со часови се бореа со огнот.

Првично не беше јасна причината за пожарот, но според извештаите во медиумите, тој најверојатно избил откако се запалило сено.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки најави помош за повредените и оние кои ги загубија своите домови.

Коронавирус