сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Голем пожар уништи познат музеј во Рио де Женеиро

Голем пожар уништи познат музеј во Рио де Женеиро

Огромен пожар го уништи познатиот Национален музеј на Рио де Женеиро, а пожарникарите се уште се обидуваат да го совладаат огнот.

Причината за пожарот, кој избувнал по затворањето на музејот, се уште не е позната. Пожарникарите соопштија дека за неколку часа ќе го изгаснат огнот.

Нема информации за настрадани лица.

Музејот е изграден пред 200 години и во него се изложени 20 милиони вредни експонати за историјата на Бразил и на други земји. Музејот е дел од Федералниот универзитет на Рио де Женеиро.

(Миа)