петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 17
home Вести

Голем метеор синоќа го осветли небото над Велика Британија – погледнете го овој неверојатен феномен (ВИДЕО)

Голем метеор синоќа го осветли небото над Велика Британија – погледнете го овој неверојатен феномен (ВИДЕО)

Голем метеор синоќа го осветли небото над Велика Британија и го привлече вниманието кај луѓето кои имаа можност да присуствуваат на небесниот спектакл.

Вселенското тело било забележано нешто пред 22 часот по локално време и можело да се види околу седум секунди. Британската „Служба за метеори“ – група астрономи-аматери кои снимаат вакви појави од 2012 година, напиша на Твитер дека метеорот изгледал како огнена топка.

„На две видеа можеме да видиме дека метеорот се движи релативно бавно и е видливо како тоа тело се распаѓа во Земјината атмосфера“, се вели во твитер-објавата.

Метеорот бил снимен од градовите Манчестер, Кардиф, Хонитон, Бат, Мидсомер Нортон и Милтон Кинс. (МИА)

 

Коронавирус