недела, 4. декември 2022. Вести денес: 38
home Вести

Голем број Кинези загинаа во сообраќајна несреќа во Северна Кореја

Голем број Кинези загинаа во сообраќајна несреќа во Северна Кореја

Во сообраќајна несреќа во Северна Кореја загинаа кинески туристи, а голем број се повредени, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи.

Бројот на жртвите не е објавен, а кинески дипломатски претставници во Пекинг изјавија дека подоцна ќе ги објават деталите.

Сударот се случил синоќ во провинцијата Северна Хвангхе, јужно од севернокорејската престолнина Пјонгјанг.

Кина и Северна Кореја делат долга граница, а Кина е најголемиот трговски партнер на Северна Кореја и кинеските туристи се меѓу најголемите групи на посетители на таа земја.

МИА

Коронавирус