недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Го врзале градоначалникот за камион и го влечеле по улици- причината е неисполнето предизборно ветување

Го врзале градоначалникот за камион и го влечеле по улици- причината е неисполнето предизборно ветување

Во Мексико се уапсени 11 лица откако градоначалникот на мексиканската држава Чиапас, Хорхе Луис Ескандон Ернандес беше врзан за камион и влечен по улиците.

Уапсените го извлекле градоначалникот од неговата канцеларија, го врзале за камион и го влечеле низ улиците затоа што, наводно, не го исполнил предизборното ветување дека ќе ги поправи локалните патишта.

Инцидентот се случил во вторникот, а градоначалникот беше нападнат од земјоделци.

Ескандон Ернандес многу брзо беше ослободен од локалната полиција без да претрпи сериозни повреди.

Тој најави дека ќе поднесе тужба за киднапирање и обид за убиство.

Коронавирус