понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Го прогласија за мртов, а тој отвори хемиска фабрика: Ким Џонг-ун првпат во јавност по 20 дена

Го прогласија за мртов, а тој отвори хемиска фабрика: Ким Џонг-ун првпат во јавност по 20 дена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се појави во јавност првпат по 20 дена, бидејќи присуствувал на церемонија на отворање фабрика северно од Пјонгјанг, објави државната агенција КЦНА.

Ким, според агенцијата, ја пресекол црвената лента на церемонијата на отворање хемиска фабрика, а присутните „громогласно извикувале „ура“ и на тој начин го поздравиле врховниот лидер“.

Тој изразил задоволство поради производниот систем на фабриката, нагласувајќи дека објектот претставува значаен придонес во напредокот на хемиската индустрија и производството на храна во земјата, наведува државниот медиум.

Ким бил придружуван од неколку високи севернокорејски претставници, како и од неговата помлада сестра Ким Јо Џонг.

Западните медиуми наведуваат дека не можат независно да го проверат извештајот на КЦНА.

Подолго време се шпекулира за здравствената состојба на севернокорејскиот лидер, тврдејќи дека по неуспешната операција на срцетот тој се наоѓа во животна опасност.

Ким последен пат е виден на 11 април за време на седницата на Политбирото на владејачката Работничка партија. Оттогаш не е објавена ниту една актуелна фотографија, ниту пак видео снимка. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија