вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 30
home Вести

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуда денеска изјави дека почнува прелиминарна истрага за протерувањето на стотици илјади припадници на муслиманското национално малцинство Рохинџи од Мјанмар во Бангладеш.

Бенсуда во соопштение порача дека е почната прелиминарна истрага со која ќе се утврди дали постојат доволно докази за спроведување целосна истрага.

Таа истакна дека ќе ги прегледа извештаите за „големиот број наводни присилни дела кои резултирале со присилно раселување на Рохинџите, вклучувајќи и нарушување на основните човекови права, убивања, сексуално насилство, уништување и грабежи“.

Армијата на Мјанмар се обвинува за масовно кршење на човековите права, што подразбира силувања, убиства, мачење и палење села во кои живееле Рохинџите, поради што од август минатата година околу 700.000 припадници на ова муслиманско малцинство избегале во соседен Бангладеш.

(Миа)

Коронавирус