четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 61
home Вести

„Гладни сме, ни треба храна и вода“: Полицијата им ги спаси животите на 11 дечиња

„Гладни сме, ни треба храна и вода“: Полицијата им ги спаси животите на 11 дечиња

Полицијата  во американската сојузна држава Ново Мексико спаси 11 прегладнети деца, кои живееле во напуштен објект во пустина

-Децата на возраст од една до 15 години немале чевли, носеле крпи и „изгледале како бегалци од земјите од третиот свет, соопшти Канцеларијата на локалниот шериф.

На самото место имало и петмина возрасни, од кои двајца мажи биле вооружени.

Полицијата го пребара објектот откако доби порака: „Ние сме гладни, ни треба храна и вода”.

Сè уште не е познато како групата завршила во објект на Амалија.

Полицијата го опиша објектот како мала подземна приколка, покриена со пластика, без вода и електрична енергија.

Шерифот на округот Таос, Џери Хогреф, за Еј-Би-Си Њуз изјави дека децата се гладни, жедни и валкани.

-Полицаец сум веќе 30 години. Никогаш не сум видел такво нешто. Тоа е неверојатно, рече тој. (МИА)

Коронавирус