вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 59
home Вести

Германските Зелени денеска ќе го изберат кандидатот за канцелар за изборите во септември

Германските Зелени денеска ќе го изберат кандидатот за канцелар за изборите во септември

Партијата на германските Зелени за првпат во својата историја денеска ќе го именува својот кандидат за канцелар за изборите во септември, јави ДПА.

Двајцата кандидати, копретседателите на партијата, Роберт Хабек и Аналена Баербок, заедно ги предводат Зелените од 2018 година, од кога партијата успешно расте и се носи со бранот на зголемената популарност во земјата.

Пет месеци пред Германија да излезе на федералните избори, Зелените во моментов имаат рејтинг веднаш зад конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ на канцеларката Ангела Меркел и пред нејзините сегашни коалициски партнери, левоцентристичките социјалдемократи.

Со рејтинг од околу 20 проценти од гласачкото тело на изборите во септември Зелените треба да освојат повеќе десетици места во Бундестагот.

Доколку бидат успешни на изборите, Зелените ќе имаат силни барања за место во која и да е идна пост-Меркел владина коалиција, додава ДПА.

Но, денеска тие целат уште повисоко: канцеларијата на канцеларот.

Хабек (51) е поискусен политичар. Тој шест години беше министер за животна средина во неговата матична држава Шлезвиг-Холштајн. Тој е интелектуалниот центар на партијата, и досега има објавено неколку книги, вклучувајќи и детски наслови.

Баербок е пратеничка на Зелените во Бундестагот од 2013 година, а од 2018 година со Хабек формираа телегенично, хармонично удвојување на врвот на партијата.

Денешното номинирање на кандидатот за канцелар нема да се смета за конечна одлука, бидејќи таа ќе се официјализира за време на партиската конференција во јуни, кога партијата ќе го потпише и својот изборен манифест, навеудва ДПА.

Коронавирус