понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 82
home Вести

Германски турист прва жртва на новиот коронавирус во Египет

Германски турист прва жртва на новиот коронавирус во Египет

Еден германски турист почина од Ковид-19 во Египет, со што стана првата жртва на вирусот во земјата.

Египетското Министерство за здравство соопшти дека се работи за 60-годишен Германец кој пред една недела влегол во земјата и бил хоспитализиран во болницата во одморалиште на Црвеното Море во Хургада.

– Лицето кое почина од Ковид-19 е германски државјанин кој покажал симптоми на инфекција по доаѓањето од Луксор во Хургада, соопшти министерот за здравство Калед Мугахад.

Во Египет со вирусот се заразени 55 лица од кои 45 се на крузер во пристаништето во Луксор, а 19 од нив се странци.

Коронавирус