вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 122
home Вести

Германски новинар доби забрана за влез во Русија

Германски новинар доби забрана за влез во Русија

Германската телевизија АРД соопшти дека новинарот кој направи документарец за допингот во руската атлетика добил забрана за влез во Русија.

Тој од Русија требал да известува за претстојното Светско првенство во фудбал.

Телевизијата соопшти дека визата на Хај Зепелт денеска била прогласена за неважечка зашто е на листата на луѓе кои се „персона нон грата“ во Русија.

АРД оценува дека таа одлука е без преседан, истакнувајќи дека слободниот пристап на претставниците на медиумите е една од главните норми на големите случувања како СП или Олимписките игри.

Зепелт и телевизијата АРД на големо известуваа за наводниот системтски допинг во руската атлетика.

Коронавирус