среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Германски научник: Имам 600 докази, коронавирусот е направен во лабораторија

Германски научник: Имам 600 докази, коронавирусот е направен во лабораторија

Германскиот научник Роналд Визендангер тврди дека има докази дека коронавирусот не преминал од животно на луѓе, туку дека настанал во лабораторија..

Научникот од Хамбург за германските медиуми изјавил дека има вкупно 600 докази од 2019 и 2020 година.

-Информациите за вирусот и бројните објави во стручните списанија и на социјалните мрежи покажуваат дека коронавирусот е несреќа во лабораторија. Короната дојде од лабораторија во Вухан, тврди Визендангер.

Според неговите зборови, вирусо добро се „закачува“ на рецепторите на човековите ќелии и успева да влезе во нив, што е било својствено на претходните соеви на коронавирусите, што пак укажува на неприродно потекло.

Тој истакнал и дека лилјаците не се нудат на пазарот во центарот на Вухан, кој е наречен епицентар на инфекцијата.

Визендангер очекува во наредните недели и месеци  дополнителни студии и истражувања за потеклото на вирусот да го потврдат она што тој го говори.

Коронавирус