сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 44
home Вести

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Неколку градови во западниот дел на Германија ги откажаа традиционалните карневали поради лошите временски услови, пред се силниот ветер и поројните дождови.

Во Келн и Диселдорф се откажани познатите карневали поради, како што наведуваат градските власти, заштита и безбедност на учесниците.

На парадата во Келн требале да учествуваат 8.000 луѓе, а се очекувале неколку стотици илјади посетители.

Меѓу градовите кои, исто така, ги откажале карневалите се и Есен, Емерих, Салцкотен, Хајлигенштат.

Коронавирус