понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Германски доктор со коронавирус е најден мртов, откако ја направил оваа голема грешка!

Германски доктор со коронавирус е најден мртов, откако ја направил оваа голема грешка!

58-годишен германски лекар бил пронајден мртов во неговиот стан, откако не ја почитувал одредбата за самоизолација, бидејќи имал симптоми на коронавирус.

Лекарот од Лондон починал во неговиот стан во близина на Берлин, а властите сега се загрижени дека тој можеби  заразил други патници за време на летот од Велика Британија за Германија, пренесува ДВ.

Работодавачот му препишал самоизолација на германскиот државјанин, кој имал пракса во Лондон на 19 март, бидејќи имал симптоми на инфекција со коронавирус. Но, лекарот ја игнорирал одредбата и отпатувал за Берлин, каде има близок роднина и поседува стан во населбата Бабелсберг во Потсдам.

Откако властите го пронашле неговото тело, обдукцијата открила дека тој бил заразен со Ковид-19.

Коронавирус