недела, 5. декември 2021. Вести денес: 84
home Вести

Германија засилува проверки на границите

Германија засилува проверки на границите

Германската полиција објави дека обновува проверки на граничните пунктови, јави ДПА. Лица на кои им е забрането повторно да влезат во земјата ќе бидат вратени на сите внатрешни германски граници, соопшти централата на сојузната полиција во Потсдам.

Тоа ќе се случи без оглед на какви било нови апликации за статус на заштита во Германија.

Во иднина, планираните инспекции почесто ќе бидат насочени кон внатрешните граници на земјата, земајќи ги предвид патиштата што ги користат илегалните имигранти.

Проверките ќе се вршат случајно на сите германски гранични премини.

Проверки вчера беа извршени на германско-полската граница, на граничниот пункт во градот Горлиц, во провинцијата Саксонија.

Коронавирус