сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 95
home Вести

Германија воведува задолжително тестирање за оние кои се враќаат во земјата

Германија воведува задолжително тестирање за оние кои се враќаат во земјата

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан вели дека ќе биде воведено задолжително тестирање за сите патници кои се враќаат во Германија од високоризична област.

„Имаме првични нацрти. Сакаме добро да се искоордимираме со сите гермаснки покраини, кои мораат да го воведат тоа на сите аеродроми и железнички станици“, рече Шпан, пренесе Ројтерс.

Најави дека задолжителното тестирање ќе почне неделава. (МИА)

Коронавирус