понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 21
home Вести

Германија со највисок број на заразени од почеток на пандемијата, 7.334 случаи во еден ден

Германија со највисок број на заразени од почеток на пандемијата, 7.334 случаи во еден ден

Нов рекорден број на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа бележи Германија каде регистрирани се 7.334 случаи.

Германскиот државен Институт „Роберт Кох“ објави дека ова е рекорден дневен број на заболени од почеток на пандемијата, а вкупниот број на заболени лица во земјата изнесува 348.557.

Во Германија регистрирани се и нови 24 смртни случаи од Ковид-19, со што вкупниот број на починати лица е 9.734.

Како оздравени од почеток на пандемијата се водат 287.600 пациенти.

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост поради се поголемиот број на случаи со коронавирус.

-Нашиот здравствен систем, но и економијата не може да издржи втор бран на коронавирус, изјавила Меркел.

Коронавирус