петок, 31. март 2023. Вести денес: 136
home Вести

Германија ќе избира наследник на Меркел на 26 септември 2021 година

Германија ќе избира наследник на Меркел на 26 септември 2021 година

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел, изјави портпаролката на Владата, Мартина Фиц.

– Владата му предлага на сојузниот претседател 26 септември 2021 година да биде датум за избор на 20-ти Бундестаг, изјави Фиц.

Претседателот Франк-Валтер Штајнмаер треба да даде официјално одобрување.