сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Германија ќе им исплати компензација на жртвите од Холокаустот

Германија ќе им исплати компензација на жртвите од Холокаустот

Германија ќе им исплати еднократна компензација на Евреите, кои како деца го преживеале Холокаустот, соопшти њујоршката организација која го води процесот за компензација.

Како што е наведено во соопштението, Германија ќе им исплати на жртвите по 2.500 евра.

Се претпоставува дека има околу илјада Евреи кои како деца го преживеале Холокаустот и се се уште живи.