понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 20
home Вести

Германија ќе формира нова агенција за кибер безбедност

Германија ќе формира нова агенција за кибер безбедност

Германија најави дека ќе формира нова агенција која ќе ја истражува кибер безбедноста со цел да се надмине зависноста од дигитални технологии од САД, од Кина и од други држави.

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер изјави дека на Германија и се потребни нови начини за да стане „главен играч“ на полето на кибер безбедноста.

– Нашата заедничка цел е Германија да ја преземе главната улога во кибер безбедноста на меѓународно ниво. Мора да прифатиме дека заостануваме, а кога некој заостанува мора да прифати целосно нови пристапи, посочи Зехофер на заедничката прес-конференција со министерката за одбрана Урсула фон дер Лејен.

Новата агенција е заеднички проект на Министерството за внатрешни работи и за одбрана на Германија.

(Миа)